19 Aralık 2015 Cumartesi

Oyuncaklar


Oyun oynamak çocukluk çağına özgü psikolojik, fizyolojik ve sosyal içerikli bir olgudur. Genellikle kendiliğinden doğan, içten, hür iradeye dayalı olarak ortaya çıkan oyun süreci çocuklar için neredeyse hayati önemlidir. Oyuncaklar, adından da anlaşılacağı üzere çocukların oynamalarına yardımcı olmak üzere geliştirilmiş, kurgulanmış gerçek ya da hayali işleve sahip araç ya da düzeneklerdir.
Oyuncak Seçimi
Çocukların gelişiminde büyük rolü olan oyuncakları seçerken eğitici özellikler taşımasına dikkat etmekte yarar var. Yapboz, oyun hamuru, puzzle, eğitici bloklar, ahşap oyuncak, bilim oyuncakları eğitici yönleri bakımından tercih edilebilir. Çocuğa yaşına uygun oyuncak seçimi yapmak çocuğun gelişimi üzerinde son derece önemlidir.
İlk aylar özellikle sese duyarlı oldukları için çıngıraklar ve müzikli oyuncaklar ile ses çıkaran kumaşlar tercih edilebilir. Bebeklerin ilk aylarda kulakları hassas olduğu için oyuncakların çok yüksek sesli olmaması gereklidir.
1 yaş itibariyle çocukların fiziksel aktiviteleri artış gösterir ve artık yaratıcılıklarını ortaya koymaya başlarlar. Kendi çabalarıyla oyuncaklara yön verme ve ses çıkarma istekleri artar. Bu yaşlarda arabalar, bebekler, kamyonlar, trenler vs. uygundur. 2-4 yaş arasında ise yapbozlar, oyun hamurları tercih edilebilir. 5 yaşından sonra çocukların fiziksel gelişimleri arttığı için 3 tekerli bisikletler, mutfak setleri, legolar tercih edilebilir.
7 yaşından sonra görsel içerikler taşıyan oyun konsolları, gameboylar, zeka geliştirici testler ile donatılmış ürünler tercih edilebilir. Çocuğunuzun yaşına ve kişisel özelliklerine göre birçok eğitici oyuncağı internette indirimli fiyatlar ile http://www.oyuncakdunyasi.com adresinde bulmanız mümkündür.

Adsense

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...